Děti čtou pro mladé vzpěrače z Horní Suché v Moravskoslezském kraji

20.08.2014 18:46

TISKOVÁ ZPRÁVA

 

Praha – 20. srpna 2014

 

 

Čtenáři zapojení do projektu Čtení pomáhá se nyní snaží svým čtením získat finanční prostředky na uspořádání mezinárodního turnaje ve vzpírání v Horní Suché a také natočení televizního dokumentu o současném žákovském vzpírání. Cílem je načíst částku 100 tisíc korun. Možná tato akce a tento film bude začátkem nové éry českého vzpírání a přispěje k výchově budoucích, nejen olympijských, reprezentantů.

Vzpěračská škola Oty Zaremby z Horní Suché v Moravskoslezském kraji podporuje mladé vzpěrače od roku 2008. Je mimo jiné jedinečná tím, že hradí náklady sportovcům, kteří pocházejí ze sociálně slabších rodin. Do vzpěračské školy se tak mohou přihlásit i ti, kteří by si to za normálních okolností nemohli dovolit.

Poslední rok byl pro klub velmi úspěšný. Na letošním Mistrovství České republiky starších žáků v Příboře vybojovali sportovci 4 zlaté, 3 stříbrné a 1 bronzovou medaili, a oddíl se tak stal nejúspěšnějším z celé soutěže. V roce 2013 zvítězil také v lize mladších i starších žáků. Letošním vyvrcholením turnajů ve vzpírání bude Televizní mezinárodní velká cena Horní Suché. Té by se mělo zúčastnit 80 vzpěračů nejen z Čech, ale i ze Slovenska, Rakouska, Maďarska a Polska. Na tomto turnaji bude pořízen materiál k výrobě televizního dokumentu o současném žákovském vzpírání.

„Naše úspěchy potvrzují, že české vzpírání má budoucnost. Proto jsme rádi, že ve spolupráci s Českou televizí a Českým svazem vzpírání vznikne tento jedinečný dokument. Bude mapovat okamžiky ze závodů, ze života mladých vzpěračů, z prostředí, ve kterém žijí, a ukáže také jejich trénink,“ říká jednatel vzpěračské školy Oty Zambery Emil Brzóska, bývalý trenér české reprezentace 1979 – 1988, a dodává: „Doufáme, že film podpoří rozšíření oddílu v České republice a my budeme moci navázat na dřívější velké úspěchy československého vzpírání a vychovat budoucí reprezentanty na olympijské hry a ostatní světové soutěže.“

Televizní mezinárodní cena Horní Suché, kde bude celý dokument natočen, proběhne v termínu 26. – 27. 9. 2014 ve sportovní hale obce Horní Suchá. K jejímu uspořádání je však potřeba částka 100 tisíc korun, kterou se nyní svým čtením snaží získat děti z projektu Čtení pomáhá.

„Do charitativního projektu Čtení pomáhá je zapojeno přes 167 tisíc dětí. Jeho princip je jednoduchý. Za každou přečtenou knihu získají čtenáři kredit 50 korun, který si však nenechávají pro sebe, ale věnují ho na vybranou charitu. Aktuálně mohou děti přispívat například právě mladým vzpěračům," popisuje Martin Roman, iniciátor a donátor Čtení pomáhá.

***

Projekt Čtení pomáhá, podporuje čtenářství a zároveň umožňuje dětem a mládeži podílet se na charitativní činnosti. Děti jsou k četbě motivovány finanční odměnou 50 korun, kterou však nezískávají pro sebe, ale věnují ji na charitu. Každý rok se tak různým nadacím rozdělí až 10 miliónů korun. O tom, kdo pomoc obdrží, rozhodují právě dětští čtenáři. Každý z čtenářů, který se zaregistruje na webových stránkách projektu, přečte některou z doporučených knih a správně zodpoví kontrolní otázky k dané knize, získává kredit 50 korun. Ten pak věnuje na některou z nabízených konkrétních charitativních akcí. Charity navrhují oslovené dobročinné organizace a partneři projektu. Knihy zařazené do projektu byly vybírány v celorepublikové anketě o nejlepší dětskou knihu. V odborné porotě, která knihy navrhovala, byly osobnosti, jako je Zdeněk Svěrák, Marek Eben, Alena Ježková, Jiří Dědeček a Martin Roman. Další knihy na seznam postupně přibývají. Iniciátorem a donátorem projektu je Martin Roman.

 

Webové stránky projektu: www.ctenipomaha.cz

Facebook: https://www.facebook.com/ctenipomaha

 

KONTAKT pro další informace:

Eva Krutáková, AMI Communications, 724 545 011, eva.krutakova@amic.cz