Napsali o nás 2015 

Přehlídka mladých vzpěračů budila respekt a uznání. Sen hornosušských siláků? Dostat se v budoucnu na olympijské hry

 HORNÍ SUCHÁ 

 Jeden z nejlepších vzpěračských mládežnických oddílů na území naší republiky – Vzpěračská školy Oty Zaremby Horní Suchá – opět potvrdil své kvality. V domácí Velké ceně ve vzpírání, která se konala v místní sportovní hale, triumfovali její zástupci v mladších i starších žácích. „Máme z toho samozřejmě radost. V těchto kategoriích patříme k vůbec tomu nejlepšímu v republice. Jsem šťastný a rád za to, jak úspěšný jsme oddíl,“ prohlásil spokojený ředitel turnaje a zároveň jeden z trenérů oddílu Emil Brzóska. Ten vypíchl, že tento třetí ročník byl suverénně nejkvalitnější. „O závody byl velký zájem.

 Do Horní Suché se nakonec sjela čtyři družstva ze Slovenska, zástupci vzpěračského oddílu z daleké Litvy, Polska a nechyběli ani siláci z Bohumína či Rotavy,“ vyjmenoval bývalý zaměstnanec důlní dopravy šachty 9. květen spadající v současné době pod Důlní závod 1. Za práci v šachtě se nestydí S menšími či většími přestávkami pracoval Emil Brzóska pod zemí jedenáct let. „Byla to fajn léta a vůbec se za to nestydím, spíš naopak,“ poznamenal trenér, který mimo jiné připravoval ikonu československého vzpírání a olympijského vítěze z Moskvy 1980 Otu Zarembu. „S trenéřinou jsem začal už někdy v roce 1972. Po tolika letech mě dopředu stále žene jeden velký sen. Opět si zajistit vstupenku na olympijské hry. Kdyby se to podařilo s někým z našeho oddílu v roce 2018, na třetích olympijských hrách mládeže v Buenos Aires, či o dva roky později na klasické olympiádě v Tokiu, bylo by to něco nádherného,“ sní Emil Brzóska.

 Při zmínce o současném českém vzpírání se rychle vrátí do tvrdé reality. „Pokud mám být upřímný, je to hrůza a je mi z toho smutno. V osmdesátých letech jsme patřili do světové špičky. Zato teď je to bída a budoucnost je v mládeži. Budeme se snažit udělat z mladých konkurenceschopné závodníky se zbytkem světa. Nedávno jsme se zúčastnili evropského šampionátu ve Švédsku, kam jsme za českou republiku vyslali šestnáct mladých vzpěračů. Bylo to tvrdé a drahé, ale stálo to za to. To je ta cesta k úspěchu,“ je přesvědčený Brzóska, který v již zmíněných osmdesátých letech patřil mezi pět nejlepších světových trenérů. 

Národní rekord Matěje Moskála 

Předat poháry a medaile nejúspěšnějším závodníkům přišel i starosta Horní Suché Jan Lipner, který celou soutěž bedlivě sledoval. „Takové závody jsou ohromná propagace nejen Horní Suché, ale také našeho nejmladšího a zároveň nejúspěšnějšího oddílu, které mu moc fandím a obdivuju všechny siláky a trenéry,“ podotkl. Ve velmi dobrém světle se ukázal například domácí závodník Matěj Moskál, kterého připravuje trenér Pavel Khek. Ten v kategorii mladších žáků vyhrál a navíc vybojoval se svým týmem, kde jej ještě doplnili David Matik, Jiří Červeňák a Boris Klempár, i prvenství v družstvech. A aby toho nebylo málo, postaral se dokonce o národní rekord v nadhozu, když zvedl 69 kg. „Z každého překonaného rekordu mám velkou radost. Vzpírání dělám teprve tři roky a přivedl mě k tomu starší brácha Vlastimil. To je takový můj vzor, chtěl bych být jako on,“ řekl třináctiletý borec, který bydlí v Prostřední Suché. Do diktafonu také prozradil svůj sen. „Jednou bych se chtěl podívat na olympijské hry. To je sen každého sportovce,“ dodal s tím, že ve dvojboji zvedl nad hlavu celkem 119 kg. Mezi další úspěchy se dá zařadit výkon B družstva mladších žáků, kteří ve složení Daniel Mayer, Miroslav Vyhlídal, Alexandr Džobák a Bohumír Priessnitz brali bronz. V kategorii starších žáků se z prvenství v družstvech radovali opět domácí ve složení Martin Štreichl, František Polák, Petr Kměťo a Matěj Bittner.

Adam Januszek